Opodatkowanie usług agentów turystycznych

AGENT TURYSTYCZNY

Zacznijmy od pytania kim jest i co robi „agent turystyczny”? Agent turystyczny świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych na rzecz podmiotów świadczących usługi turystyki posiadających wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki czyli tzw. touroperatorów. Cechą charakterystyczną pośrednictwa jest fakt, że bezpośrednią przyczyną zawarcia bezpośrednio lub pośrednio umowy z trzecią stroną są działania pośrednika. Przez umowę o pośrednictwo należałoby rozumieć stosunek prawny pomiędzy dwiema stronami, z których jedna (pośrednik) otrzymuje zlecenie od drugiej (zleceniodawca), aby doprowadzić do wymiany gospodarczej świadczeń z osobą trzecią. Znalezienie kontrahenta ma stanowić bezpośredni i decydujący rezultat starań pośrednika. Bezpośrednim celem aktywności pośrednika jest wywołanie skutku prawnego, polegającego na wprowadzeniu zleceniodawcy (podmiotu zastępowanego) w stosunek umowny z osobą trzecią.

AGENT SPRZEDAJĄCY USŁUGI TURYSTYCZNE

Usługi turystyczne, w których sprzedaży pośredniczy agent mogą być dokonywane (mieć miejsce):

  • poza terytorium Unii Europejskiej,
  • na terytorium Unii Europejskiej,
  • zarówno na terytorium Unii Europejskiej jak i poza terytorium Unii Europejskiej działa w imieniu i na rzecz touroperatorów.

Rozpatrujemy sytuację, w której touroperator posiada siedzibę działalności na terytorium Polski, a z Agentem turystycznym łączy go stosowna umowa. Na podstawie tej umowy Agent rozlicza prowizję od sprzedaży usług na rzecz i w imieniu touroperatora wystawiając fakturę.

JAKA STAWKA VAT W USŁUGACH POŚREDNICTWA AGENTA TURYSTYCZNEGO?

Powstają pytania: jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do opodatkowania usług pośrednictwa w sprzedaży usług turystyki dokonywanych poza terytorium Unii Europejskiej oraz jaką stawkę należy zastosować do opodatkowania usług pośrednictwa w sprzedaży usług turystyki dokonywanych na terytorium Unii Europejskiej?

Zakres i zasady stosowania stawek obniżonych zostały określone między innymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2350).

Na podstawie § 6 ust. 1 pkt 7 w/w rozporządzenia MF, usługi pośrednictwa w sprzedaży usług turystyki powinny być opodatkowane stawką:

  • STAWKI 0% w odniesieniu do usług, które będą faktycznie wykonywane poza terytorium Polski i Wspólnoty Europejskiej. Zgodnie z tym przepisem rozporządzenia, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do usług świadczonych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, jeżeli pośredniczą oni w transakcjach dokonywanych poza terytorium Unii Europejskiej. Kwestie odnoszące się do zwolnienia usług pośrednictwa uregulowane zostały także w art. 153 Dyrektywy VAT. Zgodnie z tym przepisem, państwa członkowskie zwalniają usługi świadczone przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osoby trzeciej, jeśli pośredniczą oni w transakcjach, o których mowa w rozdziałach 6, 7 i 8 lub w transakcjach dokonywanych poza terytorium Wspólnoty. Z przepisu rozporządzenia wynika, że dla zastosowania stawki podatku 0% muszą być spełnione dwa warunki:
  • pośrednik musi działać w imieniu i na rzecz osób trzecich
  • transakcja, w której uczestniczy pośrednik jest dokonywana poza terytorium Unii Europejskiej
  • STAWKI PODSTAWOWEJ – gdy usługa turystyki realizowana jest na terytorium Polski lub innego kraju Wspólnoty.

Dla przypomnienia – usługi pośrednictwa dotyczące usług turystyki nie są objęte szczególnym systemem VAT – MARŻA.

Poprzedni wpis
Obowiązkowo rejestruj umowy o dzieło
Następny wpis
Nowe limity